238_arrowleft.jpg 238_arrowrt.jpg 238_butt-contents.jpg
238_sm_C12.jpg

Faculty Committees

Academic Council Committee
on Libraries

2000 - 2001

Anat Admati
Graduate School of Business

John Barton
Law

George Hardin Brown
Chair, English

Barbara Celone
Staff, University Libraries

Wanda Corn
Art

John Gill
Electrical Engineering, C-ACIS, Chair (Co-opted)

Karen Gross
English, Student

Michael A. Keller
ex officio

David Miller
Electrical Engineering

Asa Mittman
Art and Art History, Student

Stewart Nielson
Spanish and Portuguese, Student

David Pollard
Geological/Environmental Sciences

Haun Saussy
Asian Languages

Paul Seaver
History

Bob Waymouth
Chemistry

Academic Council Committee on Academic
Computing and Information Systems

2000 - 2001

George Hardin Brown
English, C-Lib, Chair (Co-opted)

Christopher Chidsey
Chemistry

Jim Fox
Anthropological Sciences

John Gill
Chair, Electrical Engineering

Amit Gupta
Electrical Engineering, Student

Chris Handley
ex officio, Executive Director, Information
Technology Systems and Services

Michael A. Keller
ex officio

Jane Marcus
Staff, Information Technology Systems and Services

Tom Nguyen
Computer Science, Student

Margaret Jane Radin
Law School

Aron Rodrigue
History

Robert Tibshirani
Health Research and Policy

Vikram Vijayaraghavan
Computer Science, Student

Jennifer Widom
Computer Science

Academic Council Committee on Libraries

2001­2002

Anat Admati
Graduate School of Business

John Barton
Law

George Hardin Brown
English, Chair

Barbara Celone
Staff, University Libraries

Wanda Corn
Art

John Gill
Electrical Engineering, C-ACIS Chair (Co-opted)

Karen Gross
English, Student

Michael A. Keller
ex officio

David Miller
Electrical Engineering

Asa Mittman
Art and Art History, Student

Stewart Nielson
Spanish and Portuguese, Student

David Palumbo-Liu
Comparative Literature, CoC Liaison

David Pollard
Geological/Environmental Sciences

Haun Saussy
Asian Languages

Paul Seaver
History

Bob Waymouth
Chemistry

Academic Council Committee on Academic
Computing and Information Systems

2001­2002

George Hardin Brown
English, C-Lib Chair (Co-opted)

Christopher Chidsey
Chemistry

Jim Fox
Anthropological Sciences

John Gill
Electrical Engineering, Chair

Amit Gupta
Electrical Engineering, Student

Chris Handley
ex officio, Executive Director,
Information Technology Systems and Services

Richard Holeton
Staff, Residential Computing

Michael A. Keller
ex officio

Tom Nguyen
Computer Science, Student

Margaret Jane Radin
Law School

Aron Rodrigue
History

David Spiegel
Psychiatry, CoC Liaison

Robert Tibshirani
Health Research and Policy

Vikram Vijayaraghavan
Computer Science, Student

Jennifer Widom
Computer Science